23 Ocak 2022

Özel Fotoğrafçılık Eğitimi

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile görsel medya araçlarının ve fotoğrafın hayatımızın bir parçası haline gelmesi bizleri bu alanla daha yakından ilgilenmeye itmiştir.  Gerek yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonların kameraları gerekse kompakt fotoğraf makineleri ile hemen herkes anı fotoğraflamaya devam ediyor. Bununla birlikte fotoğraf sanatına olan ilgide bu gelişmeler ile birlikte oldukça artmış ve eskisi kadar pahalı olmayan profesyonel makinelere olan yönelimde artmıştır.

Tabii ki bu hızlı yönelim pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da hızlı bir tüketim alanı oluşturmuş ve bu bağlamda iyi bir fotoğrafçı olacağını düşünen herkes öncelikle pek çok teknoloji marketinde rahatlıkla ulaşabileceğimiz bu makinelere hatırı sayılır meblağlar ödeyerek sahip olurlar.  Fakat maalesef genelde hayranlıkla baktığımız pek çok değerli fotoğraf sanatçısının fotoğraflarına benzer fotoğraflar çekme konusunda hayal kırıklıkları yaşanır. Çünkü yeterli fotoğraf bilgisi almadan başlanılan bu yolda kişi aldığı makineye güvenerek başlangıç yapmıştır. Oysaki bu alanda bilgi olmadan makine hiç bir işe yaramaz.

Bu yüzden fotoğraf dünyasına girmeden aslında neyin peşinde olduğunuzu basit birkaç soru ile bulabilirsiniz.

  1. Soru ne istediğiniz ile ilgilidir. Yani bu alanda sadece sanatsal ve kendinize göre çalışmalar mı yapacaksınız yoksa ticari fotoğrafçılığa mı yöneleceksiniz.
  2. Bu alanlardan hangisini seçerseniz seçin ilk etapta ne kadar gözlemcisiniz bunu saptamanız gerekmektedir. Çünkü gözlem yeteneğiniz sizin etkileyici fotoğraflar çekmenizi sağlar.
  3. İnsan ilişkilerinde pozitif ve girişken misiniz? Bu konuda son derece önemlidir çünkü insanların fotoğraflarını çekmek zordur ve fotoğraf çekerken bir takım hoş olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz ve bu konuda sabırlı olması gereken de yine siz olacaksınızdır.
  4. Temel anlamda fotoğraf ve kullanacağınız makineye ilişkin eğitim almanız gerekmektedir. Hiç bilmeden bu işe başlarsanız kısa sürede bu alandan soğumuş olursunuz.